🌱 Od výšok k praženiu: Tajomstvá obsahu kofeínu v káve

🌱 Od výšok k praženiu: Tajomstvá obsahu kofeínu v káve

Zaujímalo vás niekedy, ako sa mení obsah kofeínu v rôznych druhoch kávy? Dnes sa pozrieme na fascinujúci svet kofeínu a jeho vzťah k výškam, na ktorých sa káva pestuje, a procesu praženia. Napríklad obsah kofeínu v zelených kávových zrnách sa líši podľa nadmorskej výšky, kde sa káva pestuje. V nížinách sa pohybuje medzi 15,14 až 19,89 mg/g, v stredných výškach od 13,83 do 16,07 mg/g a vo vysokých výškach od 12,34 do 13,58 mg/g.

☕ Cesta od zrna k šálke: Zaujímavosti o pražení kávy

Je prekvapujúce, že obsah kofeínu v káve sa mení počas procesu praženia. Keď sa zrna pražia, obsah kofeínu sa zvyšuje. V pražených kávových zrnách v nížinách sa pohybuje od 19,21 do 20,88 mg/g, v stredných výškach od 14,21 do 18,62 mg/g a v horách od 13,93 do 17,22 mg/g. Tento nárast je výsledkom straty rôznych chemických látok, ako je voda, oxid uhličitý a ďalšie prchavé zlúčeniny, ktoré sa v zrnom strácajú. Tým sa obohacujú termicky stabilné látky, vrátane kofeínu, v pražených zrnách.

💡 Dôležité informácie o kofeíne: Bezpečný príjem a odporúčania

Je dôležité si uvedomiť, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) odporúča bezpečný príjem kofeínu pre dospelých (vrátane tehotných žien) približne 200 mg na jednu dávku alebo 400 mg denne. To zodpovedá približne 2 až 3 šálkam kávy denne, pričom veľkosť a sila šálky môžu ovplyvniť celkový príjem. Takže si môžete vychutnať váš obľúbený kávový zážitok s vedomím, že sa držíte odporúčaní pre bezpečný príjem kofeínu.

Späť na blog

Pridať komentár

Upozorňujeme, že komentáre musia byť pred publikovaním schválené.